Pagina delen
Op Den Elshorst blijken varkens verrassend goede natuurbeheerders
Bij natuurontwikkeling denk je toch eerder aan bloemenweides, insecten en kruidenrijk grasland, dan aan varkens. Toch spelen ze op Den Elshorst in Baarschot een opvallende hoofdrol. Hier lopen varkens gewoon buiten in de wei, als onderdeel van een zoektocht naar een andere manier van boeren én natuurbeheer.
Onlangs bezocht de Advies- en Investeringscommissie van Groen Ontwikkelfonds Brabant het bedrijf van de familie Bruurs. Een bijzonder bezoek, want enkele jaren geleden droeg het fonds al bij aan de natuurontwikkeling op het terrein. De vraag was toen best spannend: wat gebeurt er eigenlijk als je varkens inzet als natuurbeheerders? Wordt het geen grote modderpoel?
Het antwoord is inmiddels goed zichtbaar. Er is een gevarieerd landschap ontstaan met kruidenrijk grasland, veel biodiversiteit en een gezonde bodem. Achter dat resultaat zit veel kennis en betrokkenheid. De familie werkt heel bewust aan het beheer van de natuurgronden. Den Elshorst laat daarmee zien dat natuurontwikkeling in Brabant niet alleen draait om traditionele natuurgebieden. Ook agrarische ondernemers kunnen op hun eigen manier aan nieuwe natuur bijdragen.
“Den Elshorst is een inspirerende plek waar natuur, landbouw en samenleving samenkomen”, zegt directeur Jose van der Plas. “Een innovatieve plan heeft meer biodiversiteit, een aantrekkelijk landschap én varkens in de wei opgeleverd. Prachtig om te zien hoe hier met passie wordt geëxperimenteerd met nieuwe vormen van landbouw en natuurbeheer.”
Dat experiment gaat overigens verder dan alleen natuur. Op Den Elshorst komen ook recreatie, maatschappelijke betrokkenheid en opvang van vluchtelingen samen. Juist die combinatie maakt indruk. Het laat zien hoe veelzijdig het Brabantse buitengebied kan zijn als ondernemers ruimte krijgen om nieuwe ideeën in praktijk te brengen.